Haber Kapağı

Türkiye’de geride kalan 24 saatte 278 bin 108 Kovid-19 testi yapıldı, 37 bin 674 kişinin testi pozitif çıktı, 339 kişi hayatını kaybetti. Koronavirüs ile mücadelede yurt genelinde uygulanan 17 günlük ‘tam kapanma’ uygulaması başlarken, tam kapanma öncesi büyükşehirlerden adeta Kovid-19 göçü yaşandığına dikkat çeken uzmanlar. Bayramda ev ziyaretleri yapılması durumunda büyükşehirlerdeki virüs yükünün Anadolu’ya yayılacağı uyarısında bulundu.

Son dakika haberlerine göre, 17 günlük kapanma öncesi büyükşehirlerden köy ve yazlıklarına gidenler adeta Kovid-19 göçüne neden oldular. Bilim insanları ise, özellikle bayram günlerinde köy ve kırsal kesimlerde ev ziyaretlerinin yapılması durumunda virüs yayılımını katlanacağına ve büyükşehirlerdeki virüsün yükünün Anadolu’ya yayılacağına dikkat çekiyor.

Prof. Dr. İsmail Balık

Geçen Yıl ki Filmin Aynısı

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, “Geçen yıl ki filmin aynısını görüyoruz. İnsanlar büyükşehirlerden köy, ören ve yazlık yerlere akın ettiler. Sokağa çıkma kısıtlaması olsa da, özellikle köylerde ev ziyaretleri yapacaklar her köyü, her evi denetlemek mümkün olamayacağı için Anadolu’nun farklı yerlerinde vaka sayılarının artışını göreceğiz” yorumu yaptı.

İngiliz varyantının yayılım hızının riskine de dikkat çeken Prof. Dr. Balık, “Geçen bayramda 1 kişinin 50 kişiyi enfekte ettiğine dair çokça örnekler görmüştük. Köylerde ev ziyaretlerinin olması, İngiliz varyantının dalga dalga yayılması anlamına gelir” diyerek açıklamada bulundu.

Prof. Dr. Necmettin Ünal

Anadolu’ya Yayacaklar

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Yoğun Bakım Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal da, İstanbul’daki virüs yükünün Anadolu’ya yayılmasının kaçınılmaz olduğunu belirterek;

“Köyüne, kasabasına, yazlığına gidenler mutlaka izole yaşamalı” diyerek, “Akrabasını, ülkesini seven bayramda  ev ziyareti yapmaz. Bodrum başta olmak üzere, tatil yerleri ile köylerde büyük risk söz konusu. İstanbul’da Güney Afrika ve Hindistan varyantının tespit edildiği ve bu kadar az genomik dizilim tespit edildiği bir ülkede, Güney Afrika ve Hindistan varyantı yakalıyorsanız, gerçekte kaç kat mutant virüs olduğunu sizler düşününün. İstanbul’da İngiliz, Hindistan ve Güney Afrika varyantları tespit edilmesi, megakentin adeta varyantların buluşma noktası olduğunu gösteriyor. Durum çok ciddi. Varyant virüsler aşıların etkisini azaltıyor ve İstanbul başta olmak üzere, büyükşehirlerden Anadolu’ya gidenler varyant virüsleri taşımış oldular. Kapanma öncesi Kovid-19 göçü yaşanması hiç iyi olmadı” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Osman Erk

Seyahatler Engellenmeliydi

İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Osman Erk ise kısıtlama kararını açıklandığı günden itibaren seyahatlerin kısıtlanması gerektiğine işaret ederek, “İstanbul başta olmak üzere köyüne, yazlığına gitmesi gerekenlerin hepsi adeta kaçıp gitmiş oldu. Maalesef İstanbul’daki virüs yükü yurt sattı mahalline yayılacaktır. Hindistan mutantı 5 kişi olarak açıklandı ancak sayı çok daha fazladır. İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika’dan sonra Hindistan mutantı da ülke geneline yayılma riski var” dedi.

Aşı tedarikinde sıkıntılar olduğunu belirten Prof. Dr. Erk, “İstanbul ve çevresi risk merkeziydi. Şimdi bu risk merkezi Anadolu’ya kayacak. Virüs dalga dalga yayılabilir. Başından itibaren çok fazla vaka görülen yerlerin, diğer kentlerle irtibatı kesilmeliydi” uyarısında bulundu.

Bodrum’da oluşan Trafikten kareler

Bodrum Kilitlendi

Koronavirüs salgınına karşı 17 gün sürecek olan “tam kapanma” nedeniyle dün yaşanan hareketlilik yollarda yoğunluğa neden oldu. İstanbul ve diğer büyükşehirlerden Muğla’nın Bodrum ilçesine adeta akın yaşandı. İlçenin giriş çıkışında araçlar yoğunluk oluştururken, Bodrumlular, trafik sorunu ve kalabalığı nedeniyle Bodrum’u küçük İstanbul’a benzetti.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet ARAS

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, belediyede düzenlediği basın toplantısında “En büyük korkumuz dışardan gelenlerin ilçemizde vaka sayısını arttırmasına sebep olacağı, Bodrum’daki sağlık hizmetimiz sadece kendi nüfusumuza göre dizayn edilmiş olmasıdır. 30 civarında yoğun bakım yatağımız, 300 civarında da hastane yatağımız var. Eğer bu sayı artarsa, bulaşıcılık çoğalırsa buradaki sağlık sistemi yetmeyecektir” dedi. İlçeye son 3 gün, günde 8 bin aracın giriş yaptığını ancak giriş yapan araçlarla birlikte ilçeden çıkış yapan araçların da olduğunu belirten Aras, “Bunlardan belki yüzde 60’ı tedarikçidir çünkü Bodrum’da zaten ciddi bir hareketlilik ve trafik var. Bu yoğunluk son birkaç günlük yoğunluk değil yaklaşık 1 yıldır biz bu yoğunlukla yaşıyoruz. Özellikle ikinci konutu, yazlık evi olan vatandaşlarımız ülkemizin her yerinden Bodrum’a gelerek yaşamaya başladı. Bu bir turizm yoğunluğu değil” diye konuştu.

Su Sorunu

Nüfus yoğunluğu nedeniyle yaşanabilecek olası su sorunu konusuna da değinen Aras, “Su ile ilgili sadece sıkıntı hacminin yetmemesi değil borulardaki patlaklarla ilgili ciddi bir sıkıntı var. Suyu idareli kullanmazsak, tasarruflu kullanmazsak ve patlaklarla heba edersek zaten yetmeyecek, herkesin bu konuda dikkat etmesi lazım” ifadelerini kullandı. Trafik konusunda açıklamalarda bulunan Aras, “Trafik analizleri yapıyoruz, düzenlemeler yapılacak ama buna rağmen Bodrum bu kalabalığı kaldırmaz” dedi.

Muğla’nın Bodrum ilçesi yanı sıra Datça, Marmaris, Fethiye ve Ortaca gibi turizm ilçelerine de akın yaşandı. Polis ekipleri, Muğla- Aydın karayolunda kontrol noktasında araçları durdurup sürücülerin evraklarını kontrol etti. Bu sırada karayolunda yaklaşık 2 kilometrelik kuyruk oluştu.