“26 Nisan 2021” de Kabine Toplantısında alınan tam kapanma kararı öncesi Sivas’ta sokaklar ana baba gününe döndü. Tam kapanma öncesi alışveriş yapmak isteyenler mağazalara akın etti. Sokaklarda yoğun kalabalıklar oluşurken mağaza önlerinde ise uzun kuyruklar oluştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Covid19 tedbirleri kapsamında “29 Nisan 2021” Perşembe akşamı 19.00’dan başlayıp, “17 Mayıs 2021” Pazartesi 5’e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçileceğini duyurmuştu. Ramazan bayramının da tam kapanmanın uygulanacağı tarihler arasında kalması, Sivas’ta alışveriş yapmayı planlayanların mağazalara koşmalarına neden oldu. Alışveriş planı yapanlar tam kapanmaya 3 gün kala mağazalara akın etti. Sıcak yaz günlerine giren havasının da etkisiyle havanın güzelliğini fırsat bilen Sivas halkı cadde ve sokakları doldurdu ve mağazaların önlerinde ise uzun kuyruklar oluşturdu.

Sivas’ta yapılan bazı röportajlarda ise şunlar söylendi; 
Cemil O. “Sokağa çıkma kısıtlaması çok iyi olacak. Bende dahil olarak şuan çok kalabalık. İşimiz, gücümüz yok geziyoruz. Bayanlar kış boyu evde hapis kaldı. Sıcağı da görünce erkeği bayanı dışarıya hücum etti” dendi.
Şenol B. “Bu kapanmadan dolayı vatandaşlar alışverişlerini yapıyorlar. Bu yüzden bu kadar kalabalık. Gıda alanında mecburi yerler zaten açık. Hükümetimiz mecburi yerleri açtı. Vatandaştaki bu telaşa ben anlam veremiyorum” şeklinde konuştu.
Melike K. “Olması gerekenden fazla bir yoğunluk var. Kapanma öncesi insanlar ihtiyaçlarını karşılamak için dışarı çıkıyorlar ama ben yanlış buluyorum. Benimde işim olmasa ben asla dışarı çıkmayı düşünmezdim. Tam kapanma kesinlikle gerekliydi. Geç alınmış bir karar bile olabilir’’ dedi.