Haber Kapağı

Sivas’ın Kangal ilçesi Sarıpınar köyünde görenleri şaşırtan ilginç kayalar turizme kazandırılmayı bekliyor. Kayaların görüntüleri adete bir mantarı andırırken köy civarından geçen vatandaşlar ise kayaların fotoğraflarını çekmeden geçmiyor.

Kangal ilçesine uzaklığı 20 kilometre olan Sarıpınar köyünde boş bir arazinin bir bölgesinde bulunan ilginç kayalar, farklı kayaların destekleriyle ayakta duruyor. Görüntüleri kadar nasıl bu hale geldikleri de bir hayli merak konusu iken, köylüler tarafından anlatılan bir rivayete göre köyde yaşayan bir oğlan bir kızı sevmiş. Ancak kız başkası ile evlenmiş. Kızın evleneceği gün düğün alayının bölgeden geçtiği sırada oğlan ‘taş olasınız’ diyerek beddua ettiği düğün alayının da oracıkta taş kesilmiş olduğu rivayet ediliyor.

“TURİZME KAZANDIRILSIN”

Sarıpınar Köyü sakini Halife Şimşek, ilginç kayaların turizme kazandırılması gerektiğini söyleyerek, “İlginç bir görüntüsü var 80-90 senedir bu görüntü böyle devam eder. Kangal’ın bir kazası olarak turizme kazandırsak iyi olur. Buralara değer verdikçe buralar daha da güzelleşir” dedi.

“GÖRENLER FOTOĞRAF ÇEKTİRMEDEN GEÇMİYOR”

Köy sakini Sebahattin Parlak da ilginç kayaları görenlerin fotoğraf çekmeden geçmediğini belirterek, “Bu taşlar için ecdatlarımız düğüncü değerlerdi. Oğlan böyle bir beddua etmiş bunlar da taş olmuşlar. Buradaki taşlar başka nerde var. Bu taşları görenler muhakkak onun fotoğrafını çekiyorlar” ifadelerini kullandı.