Haber Kapağı

“İlgili bakanlıklar, sendikalar ve meslek odalarının, taşımacılık sektöründe pandemiden kaynaklı mevcut sorunlar ve önlemleri görüşmek üzere bir araya gelmeli ve derhal bir çalışma yapılmalı”

“Pandemi başlangıcı itibarı ile bu meslek gruplarında SGK’lı çalışan emekçilerin, sağlıkta aşı önceliği gibi bazı tedbirlerle evlerine iç huzurla girebilmeleri sağlanmalı ve süreç baz alınarak toplam çalışma sürelerinde yıpranma payı uygulanmalıdır.”

Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, Covid-19 sebebi ile alınan tedbir ve kısıtlamaların kapsamı dışında kalan taşımacılık hizmeti veren meslek gurupları ile ilgili şu açıklamayı yaptı.

Pandemi ile doldurduğumuz bir yılda, aramızdan ayrılan sevdiklerimiz, arkadaşlarımız, akrabalarımız, emekçiler… hepsine Allahtan rahmet diliyorum.

Zor günler yaşadığımız bu dönemde hem çalışma hayatımız hem de aile hayatımızda birçok yeni şey gördük ve yaşıyoruz. Kültürümüz, alışkanlıklarımız, önceliklerimiz, adetlerimiz ve yaşam şeklimiz değişime uğramaya başladı. Bu süreçte bazı meslek gurupları, vazgeçilmez ve zorunlu olarak hayatımıza girdi.

Virüsün yayılma hızı ile mücadelede en sık karşılaştığımız uygulamaların başında, kamu ve özel sektörde esnek çalışma, sokağa çıkma kısıtlaması ve tamamen kapanma gibi radikal tedbirlerle ilk kez tanıştık.

Ne türlü tedbir alınırsa alınsın, bütün kısıtlamalara rağmen sürekli kapsam dışı kalıp, çalışmadıklarında kesintisiz hayat zincirinin sekteye uğrayacağı sektörlerin başında taşımacılık hizmeti gelmektedir.

Bütün bunlara rağmen bazı meslek dalları ile alakalı hayata geçirilen teşvikler ve tedbirlere dönüp baktığımızda taşımacılık hizmetinin, hayatın akış işlevleri karşısında hak ettikleri konumda olmadıklarını söylememiz gerekir…

Belki, pandemi ile savaşan kahramanlar değiller ama hayatın devamını sağlayan ve kolaylaştıran en önemli faktörlerdir.

Hasta taşıyarak, hekim taşıyarak, ilaç taşıyarak, yemek taşıyarak, fırıncı, bahçıvan, aşçı, polis, asker… hepsinin bir yerden bir yere taşınarak tamamlandığı hayat döngüsünün tam kalbinde olan bir sektör.

Ülkemizde taşımacılık sektörüne kayıtlı bir milyona yakın SGK’lı emekçi ve onların dışında; taksi, dolmuş, özel halk otobüsleri, belediye otobüs sürücüleri, kuryeler ve kargo emekçileri olmak üzere yaklaşık 3 milyondan fazla insan, siz evlerinizdeyken sizi birbirinize ve dış hayata bağlayan, aynı zamanda kendi can güvenliklerini ortaya koyarak taşıyan emekçilerimiz.

Özellikle, sendikal örgütlenme sıkıntısı olan ve korsan gibi tabirlerle adlandırılan, net rakamları belli olmayan taksici esnafı bu zor süreçte sivil ambulans vazifesi görmektedir. Mesela İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2020 öncesi verilerine göre gün içinde ortalama 1 milyon 350 bin kişi ticari taksilerle yolculuk yapıyor. Yalnızca İstanbul verilerini baz aldığımızda dahi, il genelinde ki 220 hastanede bulunan taksi durakları hariç, vatandaşların tedbir ve korku kaynaklı hastane ziyaretlerinin birçoğu ticari taksiler tarafından sağlanmaktadır.

Aynı zamanda, şehir içi taşımacılık yapan otobüs, dolmuş ve servis şoförlerimiz de kesintisiz olarak benzeri riskli ortamlarda çalışmaktadırlar. Dolayısıyla sürecin görünmez kahramanları ve maalesef mağdurları da bu emekçi kardeşlerimizdir.

Öte yandan kurye ve kargo taşımacılığı sorunlarının başında, can güvenliği ve sağlıklı olmayan çalışma ortamları olduğu aşikardır.

Yine hava taşımacılığının kesintisiz devam ettiğini ve kabin görevlilerinin benzeri riskler altında çalıştığını söylemeliyiz.

Bütün bu sorunlar ışığında…

Öz Taşıma İş Sendikası olarak, ilgili bakanlıklar, sendikalar ve meslek odalarının, taşımacılık sektöründe pandemiden kaynaklı mevcut sorunlar ve önlemleri görüşmek üzere bir araya gelmesi ve derhal bir çalışma yapılması gerektiğini savunmaktayız.

Öz Taşıma İş sendikası olarak pandemi başlangıcı itibarı ile bu meslek gruplarında SGK’lı çalışan emekçilerin, sağlıkta aşı önceliği gibi bazı tedbirlerle evlerine iç huzurla girebilmeleri sağlanmalı ve süreç baz alınarak toplam çalışma sürelerinde yıpranma payı uygulanmalıdır.