MHP Grup Meclis Toplantısı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 1915 olayları için “soykırım” ifadesini kullanan ABD Başkanı Joe Biden’ın İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne göre nefret suçu işlediğini belirterek “Bize soykırım çamuru atan Biden; Vietnam’da, Kore’de, Kamboçya’da, Laos’ta, Hiroşima’da, Nagazaki’de milyonlarca masumun öncelikle hesabını versinler” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi Meclis grup toplantısında konuşan parti lideri Devlet Bahçeli, özetle şunları söyledi:

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Devlet Bahçeli, “Kim kiminle yürüyor açıkça görüyoruz. Dostumuzun da düşmanımızın da her an değişeceğinin nihayetinde devletler arasında bu çerçevede kalıcılık olmayacağının bilincindeyiz. Bize göre, ABD ile ilişkiler tarihi bir kavşaktadır. S-400’ü aktif hale getirmek, F-35 projesi için ödediğimiz paraları tahsil etmek bundan sonraki ilk işimiz olmalıdır diyen Bahçeli ayrıyeten eski Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya da sert sözlerle yüklendi. Bahçeli, “Bu ahmağın açıklaması, EOKA’cı bir ağızın hezeyanıdır. Ersin Tatar papağan değildir” ifadelerini kullandı.

HAKİKATEN BAYMIŞTIR: Dost ve müttefik sandığımız, hatta NATO şemsiyesi altında birlikte oyalandığımız ülkelerin asıl gayesi Türkiye’nin boyun eğmesidir. ABD’nin yeni başkanı, lobilerin oyuncağı olduğunu ispat etmiştir. Biden’ın açıklaması tarihe kara bir leke gibi düşmüş, Türkiye-ABD arasındaki diyalog köprülerini dinamitlemiştir. Biden hakikaten baymış, bayat bir tat vermeye başlamıştır. Türk milletine sözde soykırım gölgesi düşürmek, mazisi toplu cinayetlerle, katliamlarla dolu bir ülkenin haddi değildir. Biden’ın sözde soykırım beyanı hükümsüzdür, yazılı açıklaması yalnızca kâğıt parçasından ibarettir. Çünkü tarihimizin hiçbir döneminde yüzümüzün kızaracağı bir trajediye, bir barbarlığa, bir vahşete imza atmadık.

KONSTANTİNOPOLİS YOKTUR: Biden, bir de Konstantinopolis ibaresini kullanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nda böyle bir isimlendirmeyle anılan bir şehir yoktur. Bizim İstanbul’umuz vardır ve dünyanın en büyük Türk kentidir. Konstantinopolis sayfası 568 yıl önce kapanmıştır. Bize soykırım çamuru atan Biden; Vietnam’da, Kore’de, Kamboçya’da, Laos’ta, Hiroşima’da, Nagazaki’de soykırım tüneline soktukları milyonlarca masumun öncelikle hesabını versinler, sonra konuşsunlar.

KIZILDERİLİ ÖRNEĞİ: Bu ülkenin, soykırım uygulanarak tamamen yok edilen İnka ve Kızılderililerle ilgili üç maymunu oynaması hem çuvaldızı hem de iğneyi başkasına batıran utanmazlıktır. 1818-1858 yılları arasında oluk oluk kanları dökülen Florida Seminole yerlileri bu kıyımın son temsilcileridir.

KIBRIS AÇIKLAMASI

“Bir yanda kripto para vurgunuyla, gri pasaport rezaleti, kaybolan atlar, Karadeniz’deki ve Akdeniz’deki kamplaşma sıcak konulardır. 27-29 Nisan’da BM gözetiminde Cenevre’de yapılacak Kıbrıs Konferansı da milli bir konudur. Kıbrıs’ta bağımsız, eşit, egemen iki devletli çözümden başka bir yol kalmamıştır. KKTC’nin bir önceki Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Cenevre sürecini baltalamak için devreye girmesi, Ersin Tatar’ı eleştirmesi uyuyan komünist hücrelerin hayata geçtiğinin işaretidir. Bu ahmağın açıklaması, EOKA’cı bir ağızın hezeyanıdır. Ersin Tatar papağan değildir.”