Haber Kapağı

Müslüman halka uyguladığı zulüm ve şiddete ara vermeyen İsrail kuvvetleri, dün gece saatlerinde işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Mescid-i Aksa’daki cemaate ses bombaları ile saldırdı. Saldırıda Mescid-i Aksa’nın önü savaş alanına dönerken İsrail polisinin saldırılarında, son alınan bilgilere göre 205 kişinin yaralandığı bildirildi. Saldırı sırasında Mescid-i Aksa’da bulunan Anadolu Ajansı’nın Orta Doğu Editörü Turgut Alp Boyraz ayağından yaralandı.

Kudüs İslami Vakıflar İdaresinden adının yayınlanmasını istemeyen bir yetkili, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail polisinin Harem-i Şerif’te ses ve gaz bombası kullanarak cemaati dağıtmaya çalıştığını söyledi.

Ayrıca, Mescid-i Aksa’nın Silsile Kapısı’nda da İsrail polisinin Filistinlilerin girişine izin vermemesi üzerine arbede yaşandı.

İsrail polisinin Mescid-i Aksa’daki müdahalesi özellikle kadın ve çocukların büyük panik yaşamasına yol açtı.

KIBLE MESCİDİ’NDE NAMAZ KILAN CEMAATE BOMBALI VE MERMİLİ SALDIRI

Mescid-i Aksa’da bulunan Kıble Mescidi’nde yatsı namazı kılan cemaate saldıran İsrail polisi, alçak saldırısında ses bombası, gaz bombası ve plastik mermi de kullandı. Filistin Kızılayı’ndan yapılan açıklamada en az 205 Filistinlinin saldırıda yaralandığı belirtilirken, yaralanmaların çoğunun plastik mermiyle yüz, göz ve göğüs bölgesinden olduğuna değinildi. Hain saldırı sonrası Mescid-i Aksa’nın önünde can pazarı yaşandı. Namaz kıldıkları sırada hain saldırının hedefi olan Müslüman halka acımasızca saldıran İsrail kuvvetleri, insanlık skandalına imza attı.

ÇOK SAYIDA YARALI VAR

İsrail polisinin saldırısında yüzlerce yaralının olduğu endişe edilirken son açıklamalara göre 205 kişinin yaralandığı öğrenildi. Bunlardan 83’ünün Kudüs’teki hastanelere kaldırıldığı, diğerlerinin ise ayakta tedavi edildiği aktarıldı.

Yaralanların çoğunun plastik mermiyle ve yüz, göz ve göğüsten olduğuna değinilen açıklamada, Filistin Kızılay’ının, hastanelerde doluluk yaşanması nedeniyle bölgede sahra hastanesi kurduğu ifade edildi.

Öte yandan Mescid-i Aksa’nın içinde bulunduğu Eski Şehir bölgesinin Şam Kapısı ile Sahire Kapısında da İsrail polisi Filistinli gençlere saldırdı.

Yoğun bir şekilde çevrede konuşlanan polis, Eski Şehir kapılarından kontrollü bir şekilde geçişlere izin verdi.

SAVAŞ ALANINA DÖNDÜ 

Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Harem-i Şerif savaş alanına dönüştü. İsrail polisi, ses bombaları ve plastik mermiyle cemaate müdahale ederken, Filistinli gençler ise taşlar ve cam şişelerle karşılık verdi.

AA EDİTÖRÜ AYAĞINDAN YARALANDI

İsrail polisinin işgal altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’daki cemaate müdahalesinde Anadolu Ajansı’nın (AA) Orta Doğu Editörü Turgut Alp Boyraz ayağından yaralandı.

Harem-i Şerif’teki olayları takip eden Boyraz, İsrail polisinin kullandığı plastik mermiyle ayağından vuruldu.

Hafif yaralanan Boyraz’a olay yerinde müdahale edildi.

YAPILAN SALDIRI SONRASI TÜRKİYE’DEN TEPKİLER GECİKMEDİ

MUSTAFA ŞENTOP: AÇIK BİR DEVLET TERÖRÜDÜR

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “Her Ramazanda olduğu gibi İsrail’in şiddet ve zulmünün arttığı günlere şahitlik ediyoruz. Bu gece, Mescid-i Aksa’da, namaz kılan cemaate saldırı açık bir devlet terörüdür. Şiddet ve zulüm eken barış ve huzur biçemez. Mescid-i Aksa’daki terörü lanetliyorum” ifadelerini kullandı.

FUAT OKTAY: DERHAL DURDURULMALIDIR

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ‘derhal durdurulmalıdır’ dediği İsrail polisinin saldırısına ilişkin olarak sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu sözleri dile getirdi: “İsrail devleti Filistin topraklarında insanlık ve savaş suçu işlemektedir. Dünya bu işgal ve hukuksuzluğa göz yumdukça zulmünü devam ettirecektir. Hiçbir kutsala saygısı olmayan İsrail’in ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarını şiddetle kınıyorum. Derhal durdurulmalıdır!”

FAHRETTİN ALTUN: BASKINI ŞİDDETLE TELİN EDİYORUZ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “İsrail’in Filistinlilere yönelik sürdürdüğü işgal ve şiddet politikasını endişeyle takip etmekteyiz. İsrail’in kutsallarımıza saldırması asla kabul edilemez. Bugün, ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’ya ses bombalarıyla gerçekleştirilen baskını şiddetle telin ediyoruz.”

İBRAHİM KALIN: PERVASIZ SALDIRILAR DURDURULMALI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: “İsrail polisinin Mescid-i Aksa’ya girerek ses bombalarıyla saldırmasını şiddetle kınıyoruz. Mübarek Ramazan günlerinde hiçbir kutsala saygısı olmayan İsrail işgal güçleri Mescid-i Aksa’yı derhal terk etmelidir. Bu menfur ve pervasız saldırılar derhal durmalıdır.”

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: FİLİSTİN HALKININ YANINDAYIZ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter’dan yayınladığı mesajda, “İlk kıblemiz Mescid-i Aksa’ya bu akşam yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum. İsrail’in Mübarek Ramazan’da ibadet eden masumları hedef alması insanlık dışı bir olay. Yaralı kardeşlerimize acil şifalar diliyorum. Filistin halkının haklı davasının her daim yanındayız.”

Dışişleri Bakanlığı da resmi açıklama yaparak İsrail’in saldırısını şiddetle kınadı. Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

İsrail güvenlik güçlerinin Mescid-i Aksa’da ibadet eden Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği ve çok sayıda Filistinli sivilin yaralanmasına sebep olan saldırıları şiddetle kınıyoruz.

Ramazan ayı boyunca Filistin halkının ibadet özgürlüğünü ve Harem-i Şerif’in statüsünü hedef almak suretiyle bu akşamki olaylara sebebiyet veren İsrail Hükümetini, söz konusu provokatif ve saldırgan tutumuna bir an evvel son vermeye çağırıyor ve aklı selime davet ediyoruz.

Bugün Sayın Bakanımızın davetlisi olarak ülkemizi ziyaret eden Filistin Dışişleri Bakanı Riad Malki ile bu konuda uluslararası alanda atılabilecek adımlar ele alınmış olup, Türkiye Filistin halkının haklı davasına destek vermeye devam edecektir.

ABDÜLHAMİT GÜL: FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırılarının asla kabul edilemez olduğunu belirterek, “İşgal güçleri, kutsallara ve masum sivillere dönük hukuk ve insanlık dışı müdahaleleri derhal sona erdirmelidir. Filistinli kardeşlerimizin daima yanında olacağız.” ifadelerini kullandı.

NUMAN KURTULMUŞ: SESSİZ KALAN DÜNYANIN AYIBI

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullandı: Siyonist katil İsrail, Mescid-i Aksa’yı derhal terk etmeli ve bu alçak saldırıları sona erdirmelidir. Yeter artık! Bu saldırganlık sadece işgalci İsrail’in değil buna sessiz kalan tüm dünyanın ayıbıdır. Uluslararası camia İsrail’i durdurmalıdır.

KEMAL KILIÇDAROĞLU: ŞİDDETLE KINIYORUM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi: İsrail polisinin Mescid-i Aksa cemaatine yaptığı saldırıları şiddetle kınıyorum. Filistinli kardeşlerimizle dualarımız aynı, yüreklerimiz birdir!

MERAL AKŞENER: İNSANLIK DIŞI OLAY

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de Twitter’dan şu ifadeleri kullandı: Mübarek Ramazan ayında Mescid-i Aksa’da ibadet eden Filistinli kardeşlerimize, İsrail polisinin gerçekleştirdiği saldırıları şiddetle kınıyorum. Bu insanlık dışı olay karşısında Filistinli kardeşlerimizin yanındayız.

TEMEL KARAMOLLAOĞLU: TÜM İSLAM ALEMİNE ÇAĞRIDA BULUNUYORUM

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: “İşgalci İsrail, şimdi de Müslümanların göz bebeği ve ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’ya alçakça saldırıyor. İslam dünyasının parçalanmışlığını fırsat bilerek, tüm dünyanın gözü önünde kutsallarımızı dahi hedef alan ve fütursuzca bu zulümleri işleyenler iyi bilsinler ki, eninde sonunda tüm yaptıklarının hesabı mutlaka sorulacaktır. Hiç vakit kaybetmeksizin, cuma gününe, Ramazan ayına, Kudüs şehrine ve Mescid-i Aksa’ya aynı anda saldıran işgalcilere, bir an evvel hak ettikleri karşılık misliyle verilmelidir. Söylenecek sözler artık tükenmiştir, acilen somut adımlar atılmalıdır. Tüm İslam alemine çağrıda bulunuyorum: Gün, ilk kıblemize, onurumuza, namusumuza ve izzetimize sahip çıkma günüdür. Zaman, zalimlere haddini bildirme zamanıdır.”

MUSTAFA DESTİCİ: KUDÜS’ÜN ve HAREM-İ ŞERİF’İN ÖZGÜRLÜĞÜ YAKINDIR

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici’de: “Siyonist İsrail’in ramazan ayında Mescid-i Aksa ve Müslümanlara yaptığı çirkin ve vahşi saldırıyı lanetliyor, Müslüman Filistin halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Lakin, korkunun ecele faydası yoktur. Allah’ın inayetiyle Kudüs’ün ve Harem-i Şerif’in özgürlüğü yakındır.” paylaşımında bulundu.

ÖMER ÇELİK: MUBAREK RAMAZAN’DA SAYGISIZLIK

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: “Harem-i Şerif, tüm Müslümanların kutsal mabedidir. İsrail hükümetinin mübarek Ramazan ayında Müslümanların mabedine yaptığı saygısızlığı ve Filistinlilere uyguladığı şiddeti kınıyoruz. İsrail, Mescidi Aksa’nın hukuki statüsüne saygı duymalı ve uluslararası yükümlülüklerine uygun davranmalıdır. Filistinli kardeşlerimizin din ve vicdan özgürlüklerinin sonuna kadar yanındayız.”