Haber Kapağı

Dünyada sadece Sivas’ın Kangal ilçesine 13 kilometre uzaklıkta bulunan ve şifa bulamayan sedef, egzama gibi cilt hastalarının dünyadaki tek doğal tedavi merkezi olduğu belirtilen Kangal Balıklı Kaplıcasına, yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda turist geliyor. Gelenler 37 derecelik sıcaklıktaki selenyumlu sudaki ‘doktor balıklarla’ 1 hafta gibi kısa bir sürede şifa bulabiliyor.

COVİD-19 SALGINI BU KAPLICAYA UĞRAMADI

Balıklı kaplıcanın bulunduğu bölgede bugüne kadar hiç Covid-19 vakasına rastlanılmadı. Bu nedenle, kaplıca suyundaki yoğun selenyumunda corona virüse iyi geldiği düşünülüyor. Buna rağmen corona virüs nedeniyle sessizliğe bürünen kaplıcada bazı hastalar alınan tedbirler eşliğinde tedavilerini sürdürüyor.

“ALMANYA’DA GİTMEDİĞİM DOKTOR HASTANE KALMADI”

Arkadaşının tavsiyesi üzerine binlerce kilometre yol kat ederek Almanya’dan bu kaplıcaya gelen Sedef Hastası Ramazan Aydoğan, Almanya’da gitmediği doktor ve hastane kalmadığını belirterek, “Kaşıntı yapıyor yatamıyorsun, insan utanıyor bu lekelerden dolayı. Almanya’da gitmediğim doktor hastane kalmadı. Türkiye’de İstanbul’da ki doktorlara da gittim. Hatta özel kremde yaptırdık. Hiçbir faydasını görmedim. Burayı Sivaslı bir arkadaş önerdi oda babasını getirmiş 10 gün kalmış iyileşmiş. Bende internetten baktım inceledim balıklı çermiği ilgimi çekti. Bana Alman doktorda burayı söyledi. Git oraya faydasını görürsün dedi. Öylesine çıktık. 4 bin kilometre yol geldik. Faydasını görüyoruz yaralar iyileşti” dedi.

“HASTALARIN YÜZDE 90’I ŞİFA BULUYOR”

Ankara’dan şifa bulmak için kaplıcaya gelen Cemal isimli sedef hastası da kısa sürede fayda gördüğünü ifade ederek, “Bende sedef başladı. Sivaslı bir çocukluk arkadaşım vardı burayı o tavsiye etti ve yaralara faydası olacağını söyledi. Bende atladım buraya geldim. Faydası oldu, hafiften yaralar kaybolmaya da başladı. Burada biraz daha uzun süre kalmamız lazım. Sedef ve egzama hastaları burada yüzde 90 fayda görür” ifadelerini kullandı.

“YAN ETKİSİ YOK”

Türkiye Kaplıcalar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, işletme sahibi olan Fuat Ünsal, balıklı kaplıcada uygulanan tedavinin hiçbir yan etkisi bulunmadığını söyledi.

Ünsal, “Burası dünyada tek olan suyuyla, balığıyla özellikleriyle 37 derece sıcak suda selenyumu, silisyumu ve çeşitli bilinmeyen mineraller bulunan bir yer. Bilim adamlarının sürekli üzerinde çalışma yaptığı bilimsel bir kaplıca. Sedef ve egzama hastalarının yan etkisiz dünyada tek tedavisi olan yer Kangal Balıklı Kaplıcasıdır. İçerisinde selenyumu olduğu içinde antiseptik özelliği vardır. Yüzlerce binlerce insanı yıllık tedavisini eder gönderir. Bunun yanında diğer başka cilt ve iç hastalıklarına da iyi geliyor ama öne çıkardığımız hastalık sedef ve egzama hastalığıdır. Dünyanın her yerinden de insanlar geliyor ve balıklı kaplıcada tedavi oluyorlar. Gelen hastalarımız 1 hafta gibi kısa bir sürede farkını çok görüyorlar. 21 gün boyunca kendilerini balıklara ve suya teslim ediyorlar” diye konuştu.

“SELENYUM ZATEN İLAÇTAN ÖTEDİR”

Ünsal, selenyumun ilaçtan öte olduğunu ifade ederek, “Sudaki selenyum zaten ilaçtan ötedir. Buranın selenyumu kendisine has bir selenyum olan bir yer, hiçbir yerde olmayan selenyum eriği balıklı kaplıcamızda vardır. Balıklar dişsizdir, vantuzlamayla insanlardaki sedef egzama hastalıklarının yaralarını alır. Aldığı içinde kısa sürede suyla temasını sağlar. Suyla temasını sağlayan yara kısa sürede tedavi olur. Onun için yan etkisi olmayan, kortizon kullanılmayan, ilaç kullanılmayan her şeyi her tedaviyi doğal usullerle yaparak buradan insanları evlerine gönderiyoruz” şeklinde konuştu.

“KAPLICAMIZDA DAHA BİR TANE VAKAYA BİLE RASTLANMADI”

Kaplıcada bir tane bile corona virüs vakasına rastlanmadığını söyleyen Ünsal, şöyle devam etti: “Bilimsel olarak bizim çevremizde tanıdığımız profesörlerimizin çalışmaları ve incelemeleri var. Onlarda bu konuya bakıyorlar. Selenyumun corona virüse faydası olduğu tespit edildi zaten. Reklamlarda dahi çıkıyor. Bizimki doğal bir selenyum. Doğal bir selenyum olduğu için bizde daha corona virüse rastlanmadı. 14-15 aydır bu bela üzerimizde ama çok şükür bizim kaplıcamızda daha bir tane vakaya bile rastlanmadı. Personelimizden de bizlerden de corona virüs olan yok. Corona virüs rastlanmayan nadide yerlerden bir tanesi burası. Burası çok özel bir yer, gelip burada sağlık bulabilirler. Corona virüse gelince bizim bölgemizde, buraya yakın köylerde burayı kullanan insanlarda hiçbir şekilde corona virüs olmadı” dedi.