Haber Kapağı

Sivas’ın İmranlı ilçesine bağlı Gelenli Köyü yakınlarındaki kayalıkları görenler, Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanan Çin Seddi’ne benzetiyor. Bölge sakinleri, yer yer 60 metre yüksekliğe ulaşan ve yaklaşık 15 kilometre uzunluğundaki kayalıkların turizme kazandırılmasını istiyor.

Sivas’ın İmranlı ilçesine 16 kilometre uzaklıkta bulunan Gelenli Köyü’nde nasıl ve ne şekilde oluştuğu bilinmeyen dev set, görenlerin ilgisini çekiyor.

Dağların ortasında oluşan ve ikiye ayıran bir görüntü veren kayalıklar Çin’in kuzeybatısı boyunca uzanan, dünyanın en uzun savunma duvarı olan ‘Çin Seddi’ni andırıyor.

Yaklaşık 15 kilometre uzunluğa sahip ve yer yer yüksekliği 50-60 metreye kadar çıkan kayalıklar bölgeyi ikiye ayıran bir görüntü veriyor. ‘Çin Seddi’ni anımsatan oluşum, kilometreler boyunca kıvrımlar şeklinde devam ediyor.

Meraklıların ilgisini çeken doğal Çin Seddi, drone ile havadan da görüntülendi. 

Aralıklarla devam eden ve doğaseverlerin de ilgisini çeken kayalıklarda doğa yürüyüşleri gerçekleştiriliyor.

Bölge halkı ise bu doğal setin turizme kazandırılmasını istiyor.

“DOĞAL BİR ÇİN SEDDİNE BENZİYOR”

Köyde yaşayan Metin Uçar uzun yıllardır kayalıkları bildiğini ve Çin Seddi’ne benzettiklerini belirterek, “Köyümüzün doğusundan 500 metre mesafeden kayalıklar başlıyor ve Zara ilçesine kadar uzanıyor. Yaklaşık 35-40 kilometre kadar bir uzunluğu var. Bazı yerlerde bu kayalık batıyor ve çıkıyor. Yüksekliği 50-60 metre yüksekliğine ulaşıyor. Elle yapılmış değil ama doğal, mucizevi bir yapı. Çin Seddi’ne benziyor” dedi.

“İNSAN ELİYLE YAPILMIŞ GİBİ DÜMDÜZ”

Köy sakinlerinden Alparslan Bal ise “Bu Çin Seddi gibi görünen, kilometrelerce devam eden bir oluşum. Bunun özelliği iki tarafının da düz olması ve insan eliyle yapılmış gibi dümdüz duvar gibi gözükmesi.

Yetkililerin bu yapının nasıl oluştuğunu araştırması gerektiğini düşünüyoruz. Çin Seddi insan eliyle yapılmış ama burası da doğal haliyle onu andırıyor. Buranın araştırılıp tarihe ışık tutulmasını ve turizme kazandırılmasını istiyoruz” diye konuştu.