CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: ABD Başkanı Biden’ın açıklamalarıyla ilgili, “Türkiye açısından çok büyük talihsizlik. Bugüne kadar pek çok iktidar geldi, gitti ama hiçbir ABD Başkanı 1915 olaylarını bir ‘soykırım’ olarak tanımlamadı. Türkiye’nin kuruluşundan bu yana 1915 olaylarını Amerika’daki hiçbir başkan ‘soykırım’ olarak tanımlamazken neden şimdi tanımladı? Asıl sorulması gereken soru bu. Biden’a kızmanın bir alemi yok” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Meclis grup toplantısında konuşan parti lideri Kemal Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:

İNCELENMELİ: Türkiye açısından çok büyük talihsizlik. Bugüne kadar pek çok iktidar geldi, gitti ama hiçbir ABD Başkanı 1915 olaylarını bir ‘soykırım’ olarak tanımlamadı. 1915 olayları acı mıdır, evet acıdır, incelenmeli mi, evet gerekirse incelenmeli. Bu görevi politikacılar değil, tarihçiler yapmalı. Türkiye bu konuda her zaman hazır olduğunu ifade etti, ‘Arşivlerimizi açıyoruz, tarihçiler gelsin baksınlar’ dedi ama Ermenistan da arşivlerini açsın, böylece tarihçiler gerçek bilgilere ulaşsınlar. Kini ve öfkeyi siyasetin malzemesi yaptığınız takdirde gelecek kuşaklara kini ve öfkeyi taşırsınız.

TÜRKİYE SAVRULUYOR: Beceriksiz bir yönetimin Türkiye’yi getirdiği noktadır bu. Biden açıkladı. Erdoğan tam üç gün sustu. Ama Erdoğan’ın trolleri ‘ey Kılıçdaroğlu ne diyeceksin’ diye sosyal medyayı kullanıyorlardı. Erdoğan bir dünya lideri, Erdoğan bir aslan, Erdoğan çıkacak bir kükreyecek ki herkes duyacak bu kükremeyi. Erdoğan konuştu; bırakın aslanı, kedi gibi bir miyavlama sesi geldi. Acı ama bir gerçek bu. Kendi ülkesinin çıkarlarını savunmaktan aciz olan bir kişiyle karşı karşıyayız. ‘Acaba biraz sert konuşursam başıma bir şeyler gelir mi?’ Türkiye yönetilmiyor, savruluyor. Yandaşları bekliyor aslan gibi kükresin, bir baktılar kedi gibi miyavlıyor.

NEDEN ŞİMDİ?: Türkiye’nin kuruluşundan bu yana 1915 olaylarını Amerika’daki hiçbir başkan ‘soykırım’ olarak tanımlamazken, neden şimdi tanımladı. Asıl sorulması gereken soru bu. Biden’a kızmanın alemi yok. O kendi iç politikasının gereğini yapıyor. İğneyi önce kendine batıracaksın. Dış politika iç politikanın malzemesi asla yapılmamalıdır. Eğer dış politikayı iç politikanın malzemesi haline getirirseniz, gelir böyle duvara çarparsınız. Aslanken kedi konumuna düşmüş olursunuz.