Haber Kapağı

Ankara genelinde ve özellikle Mamak’ta öğle saatlerinde etkili olan sağanak yağmur şehri felç etti. Yağış nedeniyle caddeler sular altında kaldı, araçlar sürüklendi.

Öğle saatlerinde Ankara genelinde başlayan sağanak yağmur etkisini arttırınca hayatı felç etti. Yağıştan en fazla etkilenen yer ise Ankara’nın Mamak ilçesi oldu. Yağış nedeniyle trafik olumsuz etkilenirken, küçük çaplı su baskınlarının yaşandığı öğrenildi. Görüntülerde caddelerin sular altında kaldığı görüldü. Sel nedeniyle yollarda mahsur kalan sürücüler ilerlemeye çalışsa da başarılı olamadı. Sokaklar ve caddelerin suya gömüldüğü yerlerde ise araçlar sele teslim olarak sürüklendi.

YAĞIŞIN ETKİSİ İLE BAZI İŞ YERLERİNİ VE EVLERİ SU BASTI

Mamak’ta sağanak ile meydana gelen selde çok sayıda ev ve iş yerini de su bastı. Özellikle Dereboyu Caddesi’nde binaların alt katları su altında kaldı. Vatandaşlar kendi imkanlarıyla suları tahliye etmeye çalıştı. Bölgedeki alt geçitler, bazı binaların alt katlarındaki otoparklar da suyla doldu. Suyla kaplanan alt geçitlerde araçlar mahsur kaldı. Belediye ekipleri su içinde kalan araçları kurtarmak için çalışma yaptı.

Aynı cadde üzerindeki su baskını meydana gelen spor salonunun sahibi Kaan Kızılbayır ise “Resmen rezil olduk. Üyelerimiz spor yaparken içerisi bu hale geldi. Soyunma odalarına kadar su doldu. İş yerini açalı 1 hafta olmuştu. Suyu engellemeye çalıştık ama her yer su doldu. Üyelerimin telefonlarına kadar çoğu şey kullanılamaz hale geldi. Şu an tahmin edemeyeceğim kadar büyük bir masrafım var” ifadelerini kullandı.

Alt kattaki otoparkı su dolan apartmanda oturan Ahmet Üzel, “Yola döşenen boruları yüksek ihtimal iyi döşeyemediler. O boruların üzerine asfalt atılmadığı için o çakıl taşları arabaların yukarı çıkmasını engelledi. Bu civardaki kanalizasyon boruları da patlak olduğu için o suyla karışık yağmur suyu binanın altına doldu. Su dolan kısımda araçlar vardı. Araçları buradan zor çıkardık. Apartman da asansörün içine kadar su doldu” dedi.

ÇOĞU VATANDAŞ YAĞIŞTAN OLUMSUZ ETKİLENİRKEN, ÇOK SAYIDA ARAÇTA İSE HASAR OLUŞTU

Vatandaşlar, yağmur sularından korunmak amacıyla güvenli yerlere sığınırken, bir kadının yağmura karşı güçlükle yürümeye çalıştığı anlar objektiflere yansıdı.

Yağışın ardından çok sayıda araçta ise hasar meydana geldiği belirtildi. Sel nedeniyle caddede çöp konteynerleri de sürüklendi. Mamak İlçesi Boğaziçi Mahallesi’nde bulunan alt geçit de suyla kaplandı. Belediye ekipleri bölgede çalışma başlattı. Maddi hasara neden olan sel nedeniyle şu ana kadar herhangi bir can kaybı yaşanmadığı bildirildi.

Öte yandan ilçe merkezinde sel sularının çekilmesi ardından belediye ekipleri hasar tespit ve temizlik çalışması başlattı. Selden zarar gören araçlar ve iş yerleriyle ilgili çalışma yapıldı.

ANKARA VALİSİ YAŞANILAN OLUMSUZLUKLARIN ARDINDAN AÇIKLAMA YAPTI

Ankara Valisi Vasip Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gün içerisinde kısa süreli etkili olan sağanağın yer yer sel ve su baskınlarına neden olduğunu söyledi.

İlk gelen bilgilere göre can kaybı olmadığını, bölgedeki yağmur sularının da çekildiğini ifade eden Şahin, “Ekiplerimiz şu anda sahada. Ufak tefek su baskınları var. Sel sularının sürüklediği birkaç araçta hasar var. Çalışmalarımız sürüyor.” dedi.

YAĞIŞLAR DEVAM EDECEK

Meteoroloji’nin tahminlerine göre sağanak yağış Ankara ve çevresinde etkisini sürdürecek. Sıcaklığın 13-22 derece arasında olacağı tahmin edilen şehirde bu akşam saatlerinden itibaren yarın da devam edecek aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışın olması bekleniyor.

OBJEKTİFLERE YANSIYAN BAZI KARELER